Planowanie trasy

Planowanie trasy

Planowanie trasy to jedna z najważniejszych czynności przed wyprawą. Godziny spędzone na forach internetowych, rozmowy z ludźmi, którzy byli i mogą coś podpowiedzieć, a przede wszystkim niezliczona ilość czasu, którą spędziłam wpatrując się w mapy, analizując, obliczając…

Przyznam szczerzę, że to moja pierwsza taka wyprawa i pierwsze takie mocne planowanie. Mapy papierowe zakupiłam dużo wcześniej, jak tylko zaczęłam na poważnie myśleć o trekkingu po Rumuńskich górach. Ciężko jest dostać takie szczegółowe mapy, jak można spotkać u nas. Najbardziej brakowało mi zaznaczonych szlaków z czasami przejść. To jest niesamowite ułatwienie. Udało mi się kupić w miarę dokładne mapy przez sklep podróżnika w Warszawie. Jeżeli ktoś szuka, bardzo polecam do nich zajrzeć, bo mają mnóstwo map.

Od czego zacząć? 

Jak wspomniałam, Ja zaczęłam od zakupu map.

Drugim krokiem było przeszukanie internetu w postaci serwisów, gdzie mogłabym sobie obliczyć trasę. Super narzędziem, na które trafiłam jest portal www.planetagor.pl   

Tu wytyczyłam sobie wszystkie 3 trasy. Można zobaczyć mniej więcej długość trasy, czas przejścia, przewyższenia itp.

Drugim narzędziem z którego korzystałam było Google Maps. Standardowa apka, gdzie można podejrzeć całą mapę, aczkolwiek zdecydowanie wolę tą pierwszą.

 

Trzecią i najbardziej przydatną rzeczą jest Google Earth, genialne narzędzie, za pomocą którego możemy prześledzić naszą trasę w 3D. Podgląd satelitarny pozwala zajrzeć i zaplanować np. gdzie postawimy namiot, gdzie uzupełnimy zapas wody, możemy znaleźć potencjalne schronienie.

 

 

Jeszcze jednym fajnym narzędziem jest hiking.waymarkedtrails.org   możemy tam znaleźć sporo tras pieszych, ale także trasy rowerowe, czy konne.

Mapy, które są wykorzystane w tym serwisie pochodzą z OpenStreetMap.

 

Podsumowując. Jest sporo serwisów gdzie można znaleźć mapy i zaplanować swoją podróż.

 

Ja dodatkowo planowane trasy wydrukowałam sobie na kartce A4 i staram się je w miarę przenieść na zakupione przeze mnie mapy papierowe.

Może Wy też macie jakieś sprawdzone patenty na planowanie trasy, a może jakieś lepsze serwisy?

Bardzo chętnie bym się z nimi zapoznała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.