Po pierwsze Marmarosze!

Po pierwsze Marmarosze!

 

Planowanie trasy to frajda sama w sobie. Tyle fajnych miejsc, a tak mało czasu. Dzisiaj przedstawię Wam zarys wędrówki przez góry Marmaroskie. Długo się zastanawiałam z której strony zacząć. Zdecydowałam, że moim punktem startowym będzie Complexul Turistic Borsa. Tu bez obawy będę mogła zostawić samochód z zaopatrzeniem na dalsze etapy wędrówki. Poza tym, to jest też genialne miejsce wypadowe na góry Rodniańskie.

 

Wędrówkę zaczynamy od szlaku z Pasul Prislop w stronę przełęczy Tarnita Balasanii. Na początek, na rozruszanie lekki szlak do Muntele Toroiaga, który wiedzie koło drogi. Na tej trasie będzie też nasz pierwszy nocleg w górach. Następnie nieoznaczonymi szlakami przejdziemy sobie do Preluca Bardau. O ile się orientuje znajduje się tam schronisko. Kolejnym szczytem, który odwiedzimy będzie Pietrosul Bardaului. Głównym punktem będzie jeziorko Lacul Vinderel,docieramy do niego przez Gura Ricii. Nad jeziorkiem na pewno zrobimy sobie nocleg, ponieważ miejsce z opowiadań słyszałam, że jest bajeczne i warto się w nim na dłużej zatrzymać. Z jeziorka odchodzą trzy trasy i tu szczerze jeszcze się nie zdecydowałam, którą obiorę. Każda wydaje się mieć jakiś swój urok, pewnie decyzja zapadnie na miejscu. Każda z nich prowadzi do przełęczy Saua Tomnatecul. Tu zamierzam zrobić kółeczko i dotrzeć do szczytu Vf. Paltinului. Następnego dnia planuję zejść już do Bistrej. W tym miejscu zacznie się coś, czego z dwoma psami nie próbowałam. Mianowicie musimy złapać transport powrotny do Borsy. Co prawda to jest tylko, i aż 60 km, a autostop w Rumuni podobno działa bardzo dobrze, ale łapać stopa z dwoma psami to będzie wyzwanie.


Trasa wydaje się lekka i przyjemna, z każdego punktu jest bardzo blisko do cywilizacji. Pewnie nie raz i nie dwa zmieni Mi się koncepcja, bo tak to jest z tym planowaniem. Może Wy znacie jakieś fajne miejsca do odwiedzenia w Maramoszach? Może jakiś fajny zakątek na nocleg? Trasę planuję zrobić na spokojnie, więc nie zakładam z góry czasu przejścia tego pasma, ale fajnie byłoby się zmieścić w 10 dniach  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.